28 Ocak 2023

Tsundoku Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Henüz literatüre sendrom olarak geçmese de Tsundoku sendromu olarak bilinen durum nedir? İstifçilikten farkı ve merak edilenler.

Makaleyi Oku
24 Ocak 2023

Duygusal Çeviklik Nedir? Nasıl Geliştirilir?

Araştırmalar gösteriyor ki düşüncelerimizi azaltmaya ya da yok etmeye çalışmak onlarla baş etmek etkili bir yöntem değil. Peki, ne yapmak gerekiyor? İşte duygusal çeviklik becerisi bu noktada devreye giriyor.

Makaleyi Oku
22 Ocak 2023

Borderline ile Yaşamak

Borderline ile yaşamak zor olabilir. Benzer şekilde sevgili ya da anneyi, arkadaşı anlamak da emek ister. Tüm bunlar hakkında fikir edinmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Makaleyi Oku
19 Ocak 2023

Borderline, Sınırda Kişilik Bozukluğu Nedir? (Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi)

"Sınırda Kişilik Bozukluğu nedir, tanı ve tedavi süreçleri nasıl yürütülür?" gibi Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğuna ilişkin sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Makaleyi Oku
16 Ocak 2023

Yetişkinlerde Ayrılma Anksiyetesi

Genelde bebeklik ve çocukluk dönemin ile ilişkilendirilen ayrılık anksiyetesi yetişkinlik yaşamında da ortaya çıkabilir. Zorlayıcı bir durum olan bu kaygı sorununu daha iyi anlamak ve başa çıkmak için neler yapabileceğiniz görmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Makaleyi Oku
14 Ocak 2023

Yoğun Kaygı ile Başa Çıkma Rehberi

Kaygı duygusu işlevselliğini yitirdiğinde yaşamı zorlaştırabilir. Böyle zamanlarda kaygı ile başa çıkmak için neler yapabileceğinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Makaleyi Oku
12 Ocak 2023

Psikolojide İçsel Konuşma Nedir? (Örneklerle Anlatım)

İç sesin tonu günlük yaşamın enerjisini belirleyen önemli faktörlerden. Peki, çoğu zaman farkına bile varmadığımız bu içsel konuşma nedir ve iç sesimizi psikolojik iyi oluşumuz için nasıl kullanabiliriz?

Makaleyi Oku
9 Ocak 2023

İnsan Kendini Nasıl Gerçekleştirir?

Abraham Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşinin son basamağı olan "kendini gerçekleştirme" için neler yapabiliriz?

Makaleyi Oku
5 Ocak 2023

Psikolojik Kaşıntı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer?

Psikolojik kaşınma belirtilerini tespit etmek zorlayıcı olabilir. Durumun fiziksel bir etkenden kaynaklandığını sanmak çözüme ulaşmayı zorlaştırabilir. Bu konuda bilgi edinmek ise psikolojik kaşıntı yaşayanlara yardımcı olabilir.

Makaleyi Oku
3 Ocak 2023

Sosyal Kaygı Bozukluğunda Olumsuz İçsel Yaşantılar

Sosyal fobi olarak da bilinen sosyal kaygı bozukluğununun o an içerisinde bireylerdeki yansımaları konusunda bilgi edinmek için bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

Makaleyi Oku